Jump to: Educators  |  Support Staff

Leadership

Mandy Kartchner, executive director, Athlos Academy of Utah
Mandy Kartchner

EXECUTIVE DIRECTOR

Jarom Airhart
Jarom Airhart

ASSISTANT DIRECTOR OF LOWER SCHOOL

staff-member-portrait-placholder
Awbree Summers

ASSISTANT DIRECTOR OF UPPER SCHOOL

Dan Price
Dan Price

LEAD ATHLETIC PERFORMANCE COACH

Courtney Haacke
Courtney Haacke

OPERATIONS MANAGER

Emily Doll
Emily Doll

READING SPECIALIST

Educators

  • All Educators
  • 1st Grade
  • 2nd Grade
  • 3rd Grade
  • 4th Grade
  • 5th Grade
  • 6th Grade
  • 7th Grade
  • 8th Grade
  • Athletic Movement
  • Junior High Electives
  • Kindergarten
  • Music
  • Special Education & ELL
Altagracia Carrillo

5th Grade Interventionist

Ariel Bybee

4th Grade Teacher

Barbara Merrell

Kindergarten Teacher

Betsy Lyons

Kindergarten Teacher

Breanna Beltran

Kindergarten Teacher

Brittney Boucher

6th Grade Interventionist

Brook Littleford

5th Grade Science Teacher

Camilla Capella

2nd Grade Teacher

Carlos Silva

Jr. High Math Teacher

Carly Dalton

3rd Grade Teacher

Chris Conver

6th Grade Social Studies Teacher

Chris Jolley

6th Grade Science Teacher

Cindy Petersen

2nd Grade Teacher

Dan Price

Lead Athletic Performance Coach

DeAnna Collins

6th Grade ELA Teacher

Dendi Moreno

Spanish Teacher

Elizabeth Shields

3rd Grade Teacher

Emily Reece

3rd Grade Teacher

James Bentz

Jr. High ELA Teacher

Jo Whittaker

4th Grade Teacher

Joanne Steveson

1st Grade Teacher

Judy Flint

Special Education Teacher

Jurate Martin

6th Grade Math Teacher

Justin Maxwell

Athletic Performance Coach

Justin Williams

1st Grade Teacher

Kiernon Bowen

Kindergarten Teacher

Kristi Shulsen

Speech Language Pathologist

Kristin McNeil-Jones

Athletic Performance Coach

Laun Maher

5th Grade ELA Teacher

Leon Przybyla

4th Grade Teacher

Marie Buhler

Music Teacher

McKay Jones

Jr. High Social Studies Teacher

Meagan Johnson

1st Grade Teacher

Melody Ortiz

Special Education Teacher

Natalia Norman

1st Grade Teacher

Nick Grundhauser

Athletic Performance Coach

Nicole Eyre

2nd Grade Teacher

Nigel Stanton

Athletic Performance Coach

Nikki Riverol

3rd Grade Teacher

Oleah Morris

CTE/Elective Teacher

Robert Gunn

4th Grade Teacher

Roy Nichols

Jr. High Science Teacher

Sharon Fletcher

1st Grade Teacher

Stephanie Burton

2nd Grade Teacher

Susan Ellermeier

3rd Grade Teacher

Tamara Howard

2nd Grade Teacher

Taryn Seidenspinner

ELL Teacher

Tracy Floyd

5th Grade Social Studies Teacher

Valerie Loredo

1st Grade Teacher

Wayne Murray

5th Grade Math Teacher

Zachary Johnstone

Special Education Teacher

Zhe Jones

4th Grade Teacher

Support Staff

  • All Support Staff
  • Kitchen Staff
  • Office Staff
  • Other Staff
  • Paraprofessionals
Alisha Lemmons

Cook

Ashley Olson

Secretary – public relations

Audrey Cazier

Reading Instructional Aide

Brittany Seale

Cook

Brooke Olsen

Kitchen Prepper

Courtney Haacke

Operations Manager

Heather Allen

In House Substitute

Heidi Anderson

Secretary – uniforms

Jacey Krueger

Recess Aide

Jennifer Allphin

In House Substitute

Jennifer Saderholm

Guidance Counselor

Jessica Jeppson

SPED Paraprofessional

Jessica Winward

Social Worker

Julian McNeil-Jones

Facility / Maintenance Manager

Kathy Kartchner

Reading Instructional Aide

Katie Noble

Head Secretary – Student records, immunizations, and attendance

Liza Hood

Kitchen Prepper

Lori Phillips

Kitchen Manager

Mattisen Barber

SPED Clerk

Maura Sweeny

Recess Aide

Raquel Ramos

Clerk

Shar Gygi

Reading Instructional Aide

Skyla Ballow

Secretary – school photographer, social media support, lunch supervisor

Sydney Rodriguez

SPED/Speech Para

Tomika Griggs

SPED Paraprofessional

Tracie Skeen

SPED Paraprofessional

Vivian Busch

Kitchen Staff